Bezkolejnicové zastřešení bazénu, tj. bez pojezdovové kolejnice kolem bazénu, vytváří bezesporu bezpečnější a hezčí prostředí. Odpadá čištění žlábků od nečistot apod.
Bezkolejnicový systém má však i své nevýhody.
Abychom si správně odpověděli, projděme si nejdříve to, jaké má kolejiště u zastřešení význam a jakou vlastně plní funkci.
Při této otázce je každému z nás jasné, že kolejnice slouží pro snadný a jednoduchý posuv segmentů zastřešení.
Není to však jediná a nejpodstatnější funkce kolejiště.
Kolejnicový systém – zátěž sněhem a větrem
Při zátěži sněhem se jednotlivé segmenty zapírají do kolejnice pomocí drážkovaných koleček. Celá váha sněhu se tak přenáší do kolejnic. Kolejiště doslova drží tvar celého zastřešení a zabraňuje deformaci nebo zhroucení konstrukce. Zatížení nemusí být způsobeno pouze sněhem. Deformovat konstrukci může i silný tlak větru, který v podmínkách České Republiky dosahuje skoro stejných hodnot (stejné váhy) jako sníh. Navíc vítr přichází nejen v zimě, ale po celý rok.
Bezkolejnicové zastřešení bazénu a zátěž sněhem a větrem
Zastřešení bazénu bez kolejnic
tuto oporu do kolejiště nemá. Celá váha sněhu nebo tlak (váha) větru deformuje (tlačí) nosníky. Protože nosníkům chybí opora o kolejiště, mají snahu se narovnávat (deformovat).
U bezkolejnicového systému musí mít nosníky dvojnásobnou až trojnásobnou pevnost, musí být větší, robustnější, aby zmíněnou zátěž unesly. Protože segmenty zastřešení jsou díky robustnější konstrukci těžší a kolečka se pohybují po hrubé dlažbě, mají větší valivý odpor. Manipulace se zastřešením vyžaduje větší fyzickou sílu. Navyšuje se i cena zastřešení.
Kolejnicový systém – zábrana proti sání větru
Kolejiště plní ještě u bazénu jednu důležitou funkci. Zajišťuje aby „sání větru“ nenadzvedávalo nebo nepřevracelo konstrukci zastřešení. Nadzvedávání konstrukce je zabráněno díky ocelových hákům, které jsou připevněny na segmentovém profilu. Háky jsou zastrčeny do dutiny kolejnice (viz. obrázek). Kolejnice pak drží háky a zabraňuje odfouknutí segmentů a to v každé jejich poloze, v celé délce zastřešení, i když jsou segmenty odjištěné (odaretované) a částečně nebo úplně zasunuté.
Princip zajištění segmentů proti větru u kolejnicového a bezkolejnicového systému
Mechanismus zabezpečení segmentů proti sání větru u bezkolejnicového systému chybí. Bezkolejnicový systém je ve většině případů řešen tak, že poslední největší segment zastřešení je pevně přišroubován k zemi. Menší segmenty, které se pod něj zasouvají, jsou na kolečkách a nemají žádné zajištění proti zvednutí segmentů větrem. Pokud nejsou zcela zasunuty pod největší segment, jsou proti větru prakticky nechráněné a může dojít k odfouknutí.
Nevýhody
Bezkolejnicové zastřešení bazénu, které nemá žádné pojezdové kolejnice, má tyto nevýhody:
- Cena by měla být minimálně dvakrát vyšší. Levné a bezkolejnicové se téměř vylučuje. Nelze systém konstrukčně řešit bez toho, že by neměl dopad na únosnost sněhu a povětrnostní podmínky.
- Manipulace se zastřešením vyžaduje větší fyzickou sílu, neboť konstrukce je těžší a kolečka, pohybující se po hrubé dlažbě, mají větší valivý odpor.
- Manipulace při zabezpečení proti větru je složitější. Hrozí deformace konstrukce při „zapomenutí“ systém zabezpečit.
- Na trhu jsou značné rozdíly v kvalitě provedení. Pokud si totiž nepořídíte skutečně kvalitní konstrukční systém (například od firmy Desjoyaux), který je pro tyto účely konstrukčně vyvinut, vystavujete se nebezpečí všech výše uvedených potíží.
Související odkazy:
- Mobilní posuvné zastřešení bazénu
- O konstrukci zastřešení bazénů Poolor
- Pevné zastřešení bazénu Skylightec
- Zastřešení bazénu Infocentrum Poolor
- Atypické zastřešení bazénů Poolor